Annelere erken emeklilik

Doğum yapan, evlat edinen ve engelli çocuğuna bakan anneler erken emekli olabiliyor. Hatta annelere, sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları borçlanma imkanı da gündemde…

Ülkemizde annelerin erken emekli olma imkanı var. Doğum yapanlar, evlat edinenler, engelli çocuğuna bakanlar erken emekli olabiliyor. Annelerle ilgili bir düzenleme daha gündemde. Buna göre, anneler sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumları borçlanabilecek, borçlanmada kadın erkek farkı bitecek.

3 ÇOCUĞA 2 BİN 160 GÜN
Kadınlar da erkeklerin askerlik borçlanması gibi doğum borçlanması yapabiliyor. Mevcut yasaya göre; SSK’lı, Bağ-Kur’lu ve memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Her çocuk için 2 yıl borçlanılabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması, anneye 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazandırıyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor. Bu imkanın genişletilmesi gündemde. Annelere, sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumları borçlanma imkanı getirilmesi için çalışma yapılıyor. Bu düzenleme hayata geçirilirse doğum borçlanması yaşı da geri çekebilecek.

1 YILA 90 GÜN
Mevzuatlara göre; evlat edinen anneler de doğum borçlanması hakkına sahip. Kadın sigortalılar 2 yaşını geçmemiş bir çocuğu evlat edindiğinde doğum borçlanması yapabiliyor. Doğum yaptıktan sonra çocuğunu evlatlık veren annenin de borçlanma hakkı var. 2 yıl borçlanma hakkının 6 ayını evlatlık veren anne, 1.5 yılını çocuğu evlat edinen anne kullanabiliyor. Engelli çocuğu olan annelerin de erken emekli olma imkanı bulunuyor. Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalıştığı her bir yıl 360 gün olarak değil 450 gün çalışılmış gibi değerlendiriliyor. 1 yıl için yaştan da 90 gün düşülüyor.

DOĞUM YAPANA 722 LİRA
Çocuk sahibi olan anneler çalışsın çalışmasın devletten çifte ödeme alıyor. Annelere 300 ile 600 lira arasında doğum yardımı yapılırken; bu yıl için süt parası da 122 lira olarak belirlendi. Doğum yardımı çocuk sayısına göre değişiyor. İlk çocukta 300 lira, ikinci çocukta 400 lira, üçüncü çocukta 600 lira olarak ödeniyor. Annelere ödenen süt parası da her yıl yeniden belirleniyor. 2016 yılı için belirlenen rakam 122 lira. Buna göre; ilk çocuğunu dünyaya getiren anne, 300 lira doğum yardımı ve 122 lira süt parası ile 422 lira alıyor. Üçüncü çocuğunu kucağına alan anneye de 600 lira doğum parası ve 122 lira süt parası ödeniyor. Böylece üçüncü çocuğunu dünyaya getiren anneye ödenen para 722 lirayı buluyor.

takvim-logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir