AB’den dolara karşı euro hamlesi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, küresel ticarette euro’nun daha önemli bir rol üstlenmesine yönelik çalışmaları hakkında AB Komisyonunda basın toplantısı düzenledi.

Euro’nun, Avrupa’nın ekonomik gücünün sembolü olduğuna dikkat çeken Dombrovskis, günümüzde çok uluslu siyaset ve uluslararası kurallara bağlı ticaret sisteminin zayıfladığını söyledi.

Uluslararası piyasaya “euro” çağrısı

Dombrovskis, küresel ticarette euro’nun rolünü kuvvetlendirmek ve finansal sistem içerisinde çeşitliliği artırmak istediklerini belirterek, “Uluslararası piyasa katılımcılarının bütün ürünlerde ticari işlemlerini euro para birimiyle gerçekleştirmelerini hedefliyoruz. Euro, uluslararası piyasalarda enerji, ham madde, tarım ürünleri, emtialar ve uçak üretimi gibi bazı stratejik sektörlerde daha önemli rol üstlenebilir” diye konuştu.

Euro’nun, Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve finansal kuvvetini dengeli biçimde yansıtması gerektiğini ifade eden Dombrovskis, euro’nun konumunu, piyasa katılımcılarının tercihlerinin belirlediğini vurguladı.

Dombrovskis, euro’nun daha cazip bir seçenek olması için Avrupa’da ekonomik ve parasal birlikteliği güçlendirmenin, bankacılık ve sermaye piyasaları birliğini tamamlamanın önemli olduğunu aktardı.

AB, euro çalışmalarına hız verdi

AB Komisyonu da bu çerçevede yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaparak, üye ülkeleri özellikle stratejik sektörlerde euro para birimini daha fazla kullanmaya çağırdı.

Euro’nun uluslararası enerji anlaşmaları ve işlemlerde daha geniş kullanılmasına yönelik tavsiyelerin yer aldığı açıklamada, petrol, rafine ürünler, doğal gaz, metal ve mineral gibi ham madde ve tarım ürünleri gibi alanlarda euro kullanımının potansiyeli konusunda çalışmalara başlanacağı kaydedildi.

AB, çeşitli ticari işlemlerin ABD doları ile gerçekleşmesinden duyduğu rahatsızlık nedeniyle küresel ticarette euro’nun daha önemli rol üstlenmesine yönelik çalışmalara hız verme kararı almıştı.

28 AB üyesinden 19’u euro kullanıyor

AB’nin resmi para birimi olan ve 1 Ocak 2002’de dolaşıma giren euro’yu, 28 AB üyesi ülkenin 19’u kullanıyor. Euro Bölgesi olarak adlandırılan bu 19 ülkenin para politikası, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve üye ülkelerin merkez bankalarından oluşan Euro Sistemi tarafından yürütülüyor.

Euro, küresel döviz piyasalarında ABD dolarından sonra en çok işlem gören ikinci para birimi konumunda.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir