ABD siber saldırıdan Kuzey Kore’nin sorumlu olduğunu açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Milli Güvenlik Danışmanı Thomas Bossert, Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesinde, WannaCry fidye yazılım saldırısının “doğrudan sorumlusunun” Kuzey Kore olduğunu yazdı.

Bu tespitin kanıtlara dayandığını belirten Bossert, kanıtların İngiltere ve Microsoft şirketinin de aralarında bulunduğu bazı hükümet ve özel şirketler tarafından da doğrulandığını kaydetti.

Bossert, Kuzey Kore’nin 10 yıldan uzun süredir kötü eylemlerde bulunduğunu ve WannaCry saldırısının da tedbirsiz bir davranış olduğunu ifade etti.

Bossert ayrıca Trump yönetiminin Kuzey Kore’nin siber ya da başka tür saldırılar düzenlemesini engellemek için maksimum baskı uygulamaya devam edeceğini belirtti.

İnternet yoluyla mayıs ayında düzenlenen WannaCry fidye yazılım saldırısı, dünya genelinde aralarında ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in de olduğu 150 ülkede çok sayıda devlet kurumunu etkilemişti.

WannaCry Nedir?

12 Mayıs 2017’den itibaren etkin olan WannaCry, fidye isteme amaçlı kullanılan zararlı yazılım olarak biliniyor.Ransomware türü zararlı yazılımlardan biri olan WannaCry, işletim sistemlerindeki EternalBlue açığını kullanıyor. Dosyaları şifreleyerek kullanıcıların bilgisayardaki verilere erişimini engelleyen zararlı yazılımı pasif kılmak için bilgisayar korsanlarının talep ettikleri parayı hesaplarına göndermek gerekiyor.

Global şirketleri hedef alan fidye yazılımından başta Rusya, Ukrayna ve Tayvan olmak üzere toplam 99 ülke etkilenmişti.

Kaynak: AA/TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir