50 ülkeden siber suçla savaş için birlik olma sözü

Fransa’daki etkinlikler kapsamında düzenlenen Birlemiş Milletler İnternet Yönetişim Forumu’nda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, siber suçlarla mücadele için acilen birlik olunması gerektiğini söyledi.

Macron, gelecek yılın başlarında nefret söylemi ve saldırgan içeriğe karşı mücadeleyle ilgili kesin ve somut ortak önerileri detaylandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

50 ülke ve 150’den fazla teknoloji şirketi, Macron’un çağrısının ardından seçimlere müdahale ve nefret söylemi dahil olmak üzere internet üzerindeki suç faaliyetleriyle mücadele etmek için daha fazla çaba gösterme sözü verdi. ABD, Rusya ve Çin 50 ülke arasında bulunmuyor.

Rusya’ya siber saldırı suçlamaları

Hollanda’nın Sınır Dışı Kararı

Hollanda, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nde (OPCW) ajanlık yaptığını iddia ettiği 4 Rus vatandaşının Nisan ayında sınır dışı edildiğini açıklamıştı.
Hollandalı yetkililer, dört şüphelinin diplomatik pasaporta sahip olduğunu ve şüphelilerden birinin enformasyon teknolojileri (IT) uzmanı olduğunu söylemişti.
OPCW, eski Rus ajan Sergey Skripal’in İngiltere’de zehirlenmesi ve Suriye’deki kimyasal saldırı iddialarını soruşturuyor.

ABD, İngiltere ve Almanya’dan Rusya’ya siber saldırı suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı Perşembe günü 7 Rus ajanı hakkında Rusya’nın askeri istihbarat servisi GRU adına Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) da aralarında olduğu çeşitli kurumlara siber saldırılar düzenledikleri iddiasıyla hukuki işlem başlatmıştı.

İngiliz Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC) de yine dün APT28’in de aralarında olduğu hacker gruplarının isimlerinin yer aldığı bir liste yayımlamış ve grupların hack’leme faaliyetlerinin arkasında GRU’nun bulunduğunu açıklamıştı.

Son yıllarda uluslararası spor organizasyonları, şirketler ve medya organlarına yönelik düzenlenen siber saldırılar nedeniyle Rus ordusunu suçlayan ülkelere Almanya da katılmış, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert “Federal Hükümet kesinliğe yakışan bir ihtimalle APT28 kampanyasının arkasında Rus askeri istihbaratı GRU’nun olduğuna inanmaktadır” demişti.

Çin’in ABD’nin teknoloji sırlarını çalma iddiası

Çin’de üretilen bilgisayar ekipmanlarına ABD’nin teknoloji sırlarını çalmak için “minik casus çipler” eklendiği iddia edilmiş, yapılan incelemelerle iddia kısa sürede doğrulanmıştı.

Kaynak: AP, TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir