4/a (SSK) kapsamında sigortalı olabilirsiniz

4 Ağustos 1971 doğumluyum. 1990-1994 yılları arası 480 gün sigortalı çalışmışım. Daha sonra kendi işyerimi kurdum ve 2004 yılında geçmiş dönem borçlanma ile 2001 başlangıçlı Bağ-Kur’lu oldum ve halen ödüyorum. Öğrendiğime göre ancak 62 yaşında emekli olabilecekmişim. Ayrıca işveren olsam da başka bir firmada sigortalı olarak çalışırsam 6 ya da 7 yıl içerisinde emekli olabileceğimi öğrendim. Başka bir firmada sigortalı olarak çalışsam şirketim açısından herhangi bir sorun teşkil eder mi? Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Yılmaz Özlük
4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olmanızı gerektiren faaliyetiniz devam ederken başka bir işyerinde 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak çalışmanız mümkün. Bu durumda 4/b sigortalılığınız askıya alınır. 1990 sigorta başlangıcıyla 4/a statüsünden emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 prim günü ve 52 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ancak Bağ-Kur’dan sonra en az 1260 gün 4/a kapsamında prim ödemeniz gerekiyor. Son 1260 günü 4/a kapsamında olmak üzere 5525 prim günüyle 52 yaşınızı doldurduğunuzda 4/a statüsünden emekli olmaya hak kazanırsınız.
52 yaşınız dolduğunda emekli olursunuz
21 Haziran 1965 doğumluyum. 30 Temmuz 1990’da asteğmen olarak askerlik başlangıcım var. 12 ay askerliğim mevcut. 15 Haziran 1992 ile 30 Ağustos 2010 tarihleri arası banka emekli sandığı statüsünde çalıştım. Kasım 2014’e kadar kendi işimi yaptım. Bu aradaki Bağ-Kur borçlarımı sildirdim, Bağ-Kur’dan herhangi bir hizmetim kalmadı. Ne zaman emekli olabilirim? Akif Çapanoğlu
Emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 prim günü ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Sigortalılık süresi ve prim günü şartlarını sağlamışsınız. 52 yaşınızı dolduracağınız 21 Haziran 2017 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız. 2017 Haziran ayı sonuna kadar başvurmanız halinde, 2017 Temmuz ayından itibaren aylığınız bağlanır. Yaptırmadıysanız, 2017 başında Emekli Sandığı hizmetinizin birleştirmesi için başvurmanızda yarar var.
İstifa dilekçesi verip işten ayrılabilir miyim?
25 günden beri sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaktayım. Daha iyi bir iş imkânı bulduğum için ayrılmak istiyorum. İstifa dilekçemi verdikten sonra hemen ayrılabilir miyim yoksa kanuni olarak belli bir süre çalışmam gerekir mi? Elif Uğurcan
İş Kanununun 17. maddesine göre, işten ayrılacağınızı iki hafta önceden haber vermeniz gerekiyor. Diğer bir deyişle işten ayrılacağınızı bildirdiğiniz tarihten itibaren iki hafta daha çalışmalısınız. Bu bildirim süresine uymamanız halinde, işverenin iki haftalık ücretiniz tutarında tazminat isteme hakkı var.
Sezgin Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir