10 soruda çeyiz desteği

3 yıl boyunca bankada açılan çeyiz hesabına para yatıran ve 27 yaşını doldurmadan evlenenlere devlet 5 bin lira yatıracak.

Devlet artık evlenecek çiftlere maddi destek sağlayacak. Bu amaçla hazırlanan Çeyiz Hesabı yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Düzenleme 4 ay sonra yürürlüğe girecek. İşte bilinmesi gerekenler:
1- Hesap nasıl açılacak?: Bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat hesabı veya katılım fonu olarak açılabilecek. Banka ile çeyiz hesabı sözleşmesi imzalanacak.
2- 18 yaşından küçükler için de hesap açılır mı?: Bu kişiler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.
3- Ne kadar yatırılacak?: Çeyiz hesabına katılımcının düzenli ödeme yapması gerekiyor. Ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır bin lira.
Ödemeler 3 aylık olarak da ödenebilecek. 3 aylık ödeme planı yapılması durumunda aylık alt ve üst sınırların 3 katı tutar geçerli olacak.
4- Üst sınır aşılabilir mi?: Katılımcı, çeyiz hesabının açılış tarihinde bir defaya mahsus olmak üzere, üst sınırı aşan bir tutar yatırabilecek. Ancak bu tutar 15 bin lirayı geçemeyecek.
5- Ödeme aksatılırsa ne olacak?: Katılımcı aylık ödeme planını seçmişse 1 dönem içinde 3 defadan fazla düzenli ödemeyi aksatmaması gerekiyor. 3 aylık ödeme planını seçmişse de 1 dönem içinde 1 defadan fazla düzenli ödemenin aksatılmaması şart.
6- Hesaptan para çekilebilir mi?: Bir dönem içinde çeyiz hesabından en fazla 2 defa çekim hakkı tanınacak.
Çekim hakkının kullanılması halinde çeyiz hesabında kalan bakiyenin, çeyiz hesabının açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekiyor.
7- Devlet katkısı ne kadar?: Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar için hesaptaki birikim tutarının yüzde 10’u (ödenecek tutar 4 bin lirayı geçmeyecek); 48-59 ay arası olanlar için yüzde 15’i (ödenecek tutar 4 bin 500 lirayı geçemeyecek); 60 ay ve üzeri olanlar için yüzde 20’si (ödenecek tutar 5 bin lirayı geçemeyecek).
8- Devlet katkısı nasıl ödenecek?: Çeyiz hesabının bulunduğu bankaya yatırılacak.
9- Birden fazla hesap açılırsa ne olacak?: Katılımcılara sadece tek çeyiz hesabı için devlet katkısı ödenecek. Birden fazla hesap açılması durumunda bunlar birleştirilemeyecek ve katılımcının devlet katkısı için başvurduğu ilk hesaba devlet katkısı verilecek.
10- Nasıl alınacak?: Katılımcı, evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair ilçe nüfus müdürlüğünden alacağı belge ile çeyiz hesabının bulunduğu bankaya müracaat eder.

TAKVİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir